Jak wydłużyć czas pracy laptopa na baterii?

Categories Laptopy

Tylko najlepsze laptopy mogą się pochwalić możliwością działania kilkanaście godzin na jednym ładowaniu. Te zwyczajne działają nie więcej jak tylko kilka godzin. To natomiast sprawia, że dla wielu użytkowników są po prostu niewystarczające. Zdecydowanie lepiej byłoby, gdyby działały dłużej. Na szczęście są sposoby na to, by Twój notebook działał na jednym ładowaniu dłużej.

  • Włączenie trybu oszczędzania baterii – tryb oszczędzania energii w laptopie dostosuje jego działanie tak, by pobierał jak najmniej prądu. Niektóre efekty są po prostu wygaszone i laptop przechodzi w tryb oszczędzania. Włącznie tego trybu jest w stanie oszczędzić energię, która wystarczy nawet na 2 dodatkowe godziny pracy.
  • Zmniejszenie podświetlenia ekranu – ekran im jest większy, tym więcej energii pobiera. Małe laptopy nie czerpią tak dużo prądu, natomiast te z matrycami 15’6 cala lub 17 cala są naprawdę energożerne, a co za tym idzie, dobrze jest ustawić w nich mniejsze podświetlenie. W naprawdę słoneczny dzień i w jasnym pomieszczeniu wcale nie potrzebujesz ustawiania podświetlania notebooka na 100%, bo w zupełności wystarczy 50%, a często nawet jeszcze mniej. Dlatego też, kiedy widzisz, że Twoja bateria jest na wyczerpaniu, ustaw możliwie jak najmniejsze podświetlenie matrycy.
  • Wyłączenie zbędnych aplikacji – część aplikacji na Twoim laptopie działa zawsze w tle i nie dość, że go spowalnia, to dodatkowo jeszcze marnuje znaczne ilości energii. Dlatego, kiedy zależy Ci na tym, by oszczędzać prąd, wyłącz te aplikacje, których w danym momencie po prostu nie używasz. Zobaczysz, że różnica w zużyciu prądu będzie bardzo zauważalna.
  • Zmniejszenie głośności urządzenia – kiedy głośniki laptopa działają, to też pobierają prąd. W miarę możliwości ścisz urządzenie lub nawet całkowicie wyłącz głos, kiedy nie jest Ci on niezbędny. Przedłużysz w ten sposób czas pracy urządzenia.

Prawie zawsze jest tak, że największe problemy z brakującą energią mamy wtedy, kiedy jej akurat najbardziej potrzebujemy. W momencie, kiedy jesteśmy poza domem i poza możliwości skorzystania ze źródła energii. W takich sytuacjach należy się ratować, czym się da, by laptop działał nam nieco dłużej.

Ranking laptopów jasno pokazuje, że niektóre urządzenia są w stanie pracować nawet pół dnia na jednym ładowaniu. Niestety ich cena jest zazwyczaj dość duża. Nie każdy może sobie na to pozwolić. Na szczęście rozwiązania takie, jak te opisane powyżej, pomogą nam w sprawieniu, że laptop nie będzie nas aż tak denerwował i będzie można na nim popracować nieco dłużej, bez konieczności rozglądania się za gniazdkiem elektrycznym.

Dodaj komentarz