Różne rodzaje procesorów w laptopach

Categories Laptopy

Laptopy mogą być wyposażone w naprawdę różne rodzaju procesorów. To, jaki jest procesor, warunkuje jednocześnie to, jak będzie nam się z danym urządzeniem pracowało. To od procesora naprawdę wiele zależy. W nowoczesnych laptopach mamy procesory Intel Core Kaby Lake, czyli tzw. siódmą generację. W nieco starszych mamy wsteczne technologicznie modele, ale również cechujące się dość dobrym działaniem.

Rodzaje procesorów

Wyróżniamy podział na procesory do konkretnych producentów, a także ze względu na ilość rdzeni, a tym samym wątków danego procesora. Dzisiaj najpopularniejszym producentem procesorów jest firma Intel, drugim w kolejności jest AMD, później daleko w tyle są także IBM, Via Technologies czy Motorola, ale te 3 ostatnie mają naprawdę niewielki segment rynku.

Jeżeli chodzi o ilość rdzeni, to wyróżniamy stare procesory jednordzeniowe, dwurdzeniowe, czterordzeniowe i ośmiordzeniowe. Każdy rdzeń procesora pozwala nam pracować nad dwóch wątkach, stąd procesor jednordzeniowy to możliwość pracy na dwóch wątkach, natomiast czterordzeniowy będzie pracował na ośmiu wątkach.

Jaki procesor wybrać do swojego laptopa?

Nie ważne czy masz zamiar wyłącznie wymienić procesor, czy też kupić nowego laptopa z odpowiednim procesorem, ale właśnie procesor jest takim podzespołem, na którego musisz kłaść naprawdę duży nacisk. Wiele od niego zależy. To dzięki niemu masz możliwość pracowania naprawdę wydajnie na swoim urządzeniu i tym samym osiągnięcia maksymalnej satysfakcji. Z pewnością im lepszy jest procesor, tym droższy jest komputer, tak więc trzeba tutaj wybierać z głową, biorąc pod uwagę fakt, że masz do wydania określoną sumę pieniędzy.

Dla takiego użytkownika podstawowego z pewnością wystarczający będzie procesor Intel Dual Core lub Intel Core i3. Ktoś, kto potrzebuje większej funkcjonalności, może sprawdzać laptopy Intel Core i5, natomiast taki najbardziej wymagający użytkownik powinien postawić na Intel Core i7. Oczywiście ważna jest też rodzina danych procesorów, bo od tego zależy ich jakość. Im lepsza jest rodzina, tym większe możliwości oferuje nam dane urządzenie.

Parametry procesorów mogą być naprawdę bardzo różne. W wielu przypadkach taki statystyczny Kowalski nie jest w stanie, kolokwialnie mówiąc wybrać takiego procesora, który będzie idealnie odpowiadał jego wymaganiom, jeżeli nie zna się na poszczególnych typach. Laptopy Intel Core i7 są dla profesjonalistów, natomiast Intel Core i3 oraz Intel Dual Core dla osób, które potrzebują mniejszych funkcjonalności, ale też chcą zapłacić mniej.

Dodaj komentarz