Laptopy multimedialne – przegląd funkcjonalności

Categories Laptopy

Laptopy multimedialne to przede wszystkim takie, które wykorzystuje się do szeroko rozumianej rozrywki. Taki laptop jest urządzeniem, które ma nam służyć do prostych zadań, takich jak przeglądanie stron internetowych czy korzystanie z portali społecznościowych, ale też trudniejszych takich jak granie no i oczywiście do słuchania muzyki i oglądania filmów.

Parametry laptopów multimedialnych

Dobre laptopy multimedialne muszą mieć przede wszystkim świetnej jakości ekran i głośniki, a także dość dużą powierzchnię dysku twardego, żeby zmieściły się na nim wszystkie potrzebne nam dane.

  • Procesor – nie musi być to jakiś bardzo zaawansowany technologicznie procesor, bo nie mówimy o urządzeniu przeznaczonym stricte do grania ani do pracy. Procesor z powodzeniem może być starszego typu. Np. Intel Core II Duo albo Intel Core i3.
  • Dysk twardy – w przypadku dysku twardego warto pokusić się o konfiguracje z 500 GB powierzchni dyskowej, ale w większości przypadków 300 GB również sprawdzi się bardzo dobrze. Tak naprawdę im większy będzie dysk naszego komputera, tym więcej danych będziemy w stanie na nim pomieścić.
  • Karta graficzna – nie ma takiego wymogu, żeby laptop multimedialny miał dedykowaną kartę graficzną, aczkolwiek trzeba pamiętać o tym, że taka z pewnością by się przydała. Laptopy multimedialne to takie, które często służą nam do grania albo do oglądania filmów, a jasne jest, że grafika zintegrowana nie zawsze daje sobie wtedy z tym radę. Jeżeli nie chcemy kupować laptopa z dedykowaną kartą graficzną, to warto postawić na takiego, który ma nowszy typ zintegrowanej karty graficznej, np. Intel HD Graphics 620, bo ta grafika radzi sobie już naprawdę bardzo dobrze.
  • Akumulator – laptop multimedialny powinien nam pozwalać na pracę przynajmniej przez kilka godzin. Bardzo dobrze byłoby, gdyby nasze urządzenie pozwalało na nam działanie przez minimum 6-8 godzin na jednym ładowaniu, ale nie jest to takie konieczne. Jedno jest natomiast pewne. To jaka będzie bateria w laptopie determinuje to, jak nam się będzie z niego korzystało. Jeżeli będzie dwukomorowa, to będzie znacznie bardziej pojemna, a co za tym idzie, będzie też w stanie działać przez dłuższy czas na jednym ładowaniu. Oczywiście możemy też zainwestować w laptopa, który ma akumulator pozwalający na wymianę podczas korzystania i wtedy nie będziemy musieli urządzenia wyłączać, żeby dostarczyć mu porcji nowej energii.
  • Pamięć RAM – od tego, ile mamy pamięci RAM, zależy to, jak nam się na danym komputerze pracuje. Duża ilość pamięci RAM gwarantuje, że będziemy w stanie otworzyć wiele okien, a co za tym idzie, że będziemy w stanie pracować jednocześnie na wielu różnych programach bez konieczności dokonywania zmian w biosie, żeby wyłączyć niepotrzebne funkcjonalności.
  • Ekran – im lepszy jest nasz ekran, tym bardziej komfortowo pracuje się nam na danym urządzeniu. Jeżeli ekran jest w rozdzielczości FULL HD, to taka rozdzielczość gwarantuje nam to, że będziemy widzieli wszystko w bardzo precyzyjnym odwzorowaniu, a co za tym idzie, że będziemy też mogli grać na wyższych ustawieniach i dodatkowo projektować graficznie nawet bardziej wymagające zadania.

Dodaj komentarz