Jaki laptop kupić?

Categories Laptopy

Cena i możliwości. Te dwa aspekty są kluczowe i gdy myśli się o tym, jaki laptop kupić. Szuka się rozwiązania, które byłoby kompromisem między rozsądną ceną i jak najlepszymi możliwościami urządzenia. Dzisiaj znalezienie takiego laptopa nie jest trudne, bo ich wybór jest bardzo duży. Trzeba tylko wiedzieć, jakimi wytycznymi się kierować, zanim podejmie się decyzję.

Najważniejsze parametry laptopa

Kiedy wybiera się laptopa, trzeba zwracać uwagę na następujące parametry:

  • Rodzaj procesora. Im lepszy będzie procesor, tym jego cena będzie wyższa. Jeśli chcemy kupić laptop tani, trzeba szukać takiego, którym procesor będzie miał oznaczenie nie wyższe niż i3. Te, gdzie pojawi się procesor i5 czy i7 na pewno będzie kosztował dużo więcej.
  • Rodzaj dysku twardego i jego pojemność. We współcześnie produkowanych laptopach stosuje się dyski talerzowe HDD i dyski o oparciu o pamięć flash. Te pierwsze są dyskami tańszymi. Laptop, w którym będzie znajdował się dysk twardy SSD, będzie jednocześnie urządzeniem droższym.
  • Pojemność pamięci RAM. Pamięć RAM decyduje o wydajności pracy laptopa. Im jest ona większa tym, tym laptop pracuje lepiej. Jest w stanie pracować na kilku procesach jednocześnie. Rzadziej się zawiesza, szybciej otwiera poszczególne aplikacje. Pamięć RAM w laptopie może mieć pojemność 1, 2, 3, 4, 16 i 32 GB Pamięć RAM może być montowana na jednym lub dwóch slotach.
  • Karta graficzna. Ta może występować w dwóch postaciach. Tańszą alternatywą jest karta graficzna zintegrowana. Więcej trzeba zapłacić za laptop dotykowy, gdzie znajduje się karta graficzna dedykowana.
  • Obecność napędu optycznego. Obecność takiego układu może mieć wpływ na cenę urządzenia, bo zawsze zwiększa to jego możliwości.
  • Ilość złączy USB i HDMI. Złącza USB są standardowymi złączami, jakie montuje się w laptopach. Złącza HDMI pojawiają się w modelach droższych i bardziej zaawansowanych technologicznie.
  • Przekątna ekranu. Nie zawsze jej rozmiar ma decydujący wpływ na cenę urządzenia. Mini laptopy, gdzie przekątna ekranu nie jest większa niż 14 cali, mogą czasem kosztować tyle, co laptopy określane jako siedemnastki czy piętnastki (przekątna ekranu 17 i 15’6 cala).
  • Budowa klawiatury. Tutaj znaczenie może mieć układ klawiatury. Inaczej wycenia się te, gdzie część numeryczna połączona jest z literową. Cena laptopa zależy też od tego, jaki rodzaj klawiszy jest na niej zamontowany. Klawisze wyspowe mogą podnosić koszt laptopa, w którym się one znajdą. Podobnie na cenę laptopa może wpływać podświetlenie klawiatury i zastosowanie w niej systemu odprowadzającego ciecze.

Dodaj komentarz